top of page
  • Obrázek autoraenebiresk

10 "zaručených" rád gazdiniek pre čisté a lesklé oknáČisté okná sú vizitkou každej domácej gazdinky. Správne a efektívne čistenie veľmi špinavých okien môže byť občas výzvou aj pre tie najlepšie. Je tu jar, slnka bude omnoho viac a o to viditeľnejšie budú aj šmuhy, fľaky a zaschnuté kvapky vody na vašich oknách. Ako teda postupovať?


Vyberte si ten správny deň

Aj keď to znie zvláštne, krásne teplé slnečné dni nie sú ideálne na umývanie okien. Slnko totiž ohrieva povrch skla veľmi rýchlo, čo spôsobuje, že čistiaci prostriedok rýchlo vysychá a je ho preto ťažšie vyleštiť. Preto si vyberte skôr suchý, zamračený deň. Ak to počasie nedovoľuje, začnite s umývaním skôr, ako na okná začne slnko priamo pražiť.


Najprv odstráňte hrubé nečistoty a prach. Zveste záclony a venujte sa aj žalúziám

Pred samotným umývaním skla spravte dôkladnú prípravu. Vyčistite všetky nečistoty na ráme ako aj vnútornom priestore okna. Na tento účel nám postačí aj vlhká handra s trochou saponátu. Ak ten nemáte doma, skúste použiť čpavok. Odporúča sa zmiešať jeden diel čpavku s troma dielmi vody. Veľmi dobre funguje na umývanie rámov či odstránenie žlte z cigaretového dymu. Okná môžu byť z vonku viac znečistené ak ich máte orientované do ulice. Na oknách sa zo smogu vytvorí mastný film, ktorý obsahuje rôzne malé čiastočky, ktoré sa nedajú len tak ľahko umyť. Do vedra si napustite teplú vodu a za pomoci handričky sa snažte z rámov dostať čo najväčšie množstvo nečistôt. Dbajte na to, že handričku, ktorou ste umývali rám nedávate naspäť do vedra s vodou. Pripravte si nádobu, do ktorej budete žmýkať prebytočnú vodu z handričky. Dajte prať záclony a povenujte sa dôkladne žalúziám. Všetci dobre vieme ako žalúzie milujú prach 😊


Ak máte rám okien umytý, prejdite k sklenej časti

Na čistenie a leštenie skla použite prípravok na to určený. Špeciálne prípravky na umývanie okien rýchlejšie schnú a navyše na skle vytvárajú také podmienky, ktoré odpudzujú nečistoty a pomáhajú napríklad dažďovej vode rýchlejšie stekať. Ak ho ale nemáte doma, nezúfajte a vyrobte si vlastný. Používate superabsorčné mikrovlákno, či papierovú utierku? Napísali ste nám množstvo vašich „domácich receptúr“ a určite nám do komentára napíšte, ktorý vám najviac fungoval.


1. Ocot a noviny – najlacnejšia klasika

- táto najstaršia metóda z čias socializmu stále nemá konkurenciu aj čo sa ceny týka. Octovou vodou idú dobre umyť mušince aj mestský prach a poradí si aj s mastnejším filmom na rámoch okien. Do päťlitrového vedra s teplou vodou nalejte 2 decilitre kvasného liehového octu.


2. Na odolnú mastnotu s pivom

- ak sa vám zdá, že vonkajšia strana sklenej tabule je potiahnutá mastným filmov, skúste na handričku naniesť pol deci piva a krúživými pohybmi mastnotu odstráňte. Okná potom umyte ešte raz klasickým prípravkom.


3. Jarová voda

- po tomto viacúčelovom prostriedku sa okná krásne lesknú. Stačí do teplej vody pridať pár kvapiek. Okno je potom potrebné pretrieť s handričkou vyžmýkanou v čistej vode, aby sa na skle nevytvoril lepkavý film.


4. Vanilkový puding

- umývať okná pudingom??? Budete prekvapené ako skvelo to funguje. Čistiacu zmes pripravíte zmiešaním 5 litrov teplej vody a vrecúška vanilkového pudingového prášku alebo Zlatého klasu. Okno by sa malo lesknúť aj bez toho, aby ste ho na záver leštili. A ako bonus bude vanilkovo rozvoniavať.


5. Sóda bikarbóna a prášok do pečiva

- sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva pridajte do vody, zamiešajte a môžete sa pustiť do umývania. Okná netreba dolešťovať.


6. Citrónová šťava a kyselina citrónová

- fanúšikovia ekologických prostriedkov si prídu na svoje. Do vedra s teplou vodou pridajte šťavu z citróna alebo kyselinu citrónovú a lyžicu už spomínanej sódy bikarbóny. Tým, ktorí nad chémiou úplne palicu nezlomili, odporúčame zmiešať vodu s čistiacim prostriedkom Jar. Okná sa nebudú len krásne lesknúť ale aj sviežo voňať.


7. Žihľavový, brezový alebo detský šampón

- základnou podmienkou je, aby bol šampón číry. V malom množstve ho pridajte do vlažnej vody a pomocou handričky okno dvakrát prečistite. Leštenie už potom nie je potrebné, ušetríte tak čas aj peniaze za drahé čistiace prostriedky


8. Voda, lieh a ocot

- 1 veľkú šálku vody zmiešajte 1 šálkou čistého liehu a pridajte lyžicu octu, následne nalejte do rozprašovača. Leštič je na svete.


9. Kukuričný škrob

- kukuričný škrob je vychytávkou našich prababičiek. Skvelo funguje nielen na okná, ale napríklad aj na zrkadlá a sklenený nábytok. Rozmiešajte asi 50 gramov v piatich litroch teplej vody. Roztokom potom umyte sklá, nechajte zaschnúť a potom ich preleštite suchou mäkkou handričkou.


10. Červená cibuľa

- Ak sa vám na okne predsa len objavili šmuhy po umývaní, použite červenú cibuľu. Prekrojte ju na polovicu a miesto, kde sa šmuha objavila potrite cibuľou. Potom celé okno umyte čistou teplou vodou.


Máte svoj osvedčení recept na žiarivo čisté a lesklé okná? Podeľte sa s nami a napíšte nám ho do komentára. Ak ste vyskúšali niektorí z receptov, nezabudnite sa podeliť o svoju skúsenosť.

895 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page