top of page
  • Obrázek autoraRevolučné okná

Farebné prevedenia u plastových okien a dverí


Okná a dvere už dávno nie sú len funkčným prvkom, ktorý ma za úlohu chrániť náš domov pred tepelnými únikmi či chladom z vonku. Majú totiž aj svoju dizajnovú stránku a slúžia ako doplnok fasády a interiéru. Nové technológie už dokážu, čo sa farebnosti profilov týka, takmer čokoľvek. A vy tak môžete siahnuť po klasickej bielej, elegantnom dekore dreva, alebo farebnom prevedení, ktoré dodá vašim oknám na originalite.

Dizajn okien a dverí: Záleží na ňom?

Nejde len o samotné okná a rámy, ale aj o tienenie, parapety či okenné kľučky a ich farebnosť. Celkovému dizajnu okien venujú pozornosť najmä ženy. Tie sú väčšinou pri výbere okna už o krok vopred a premýšľajú nad tým, či zvolia len tienenie, alebo okno doplnia závesmi.

Ďalšou kategóriu, ktorej väčšina domácností venuje veľkú pozornosť, sú dvere do rodinných domov. Pri nich je dôležitý aj ten najmenší detail. Dvere totiž vítajú obyvateľov aj návštevníkov, a sú estetickým prvkom, ktorý buď podčiarkne fasádu domu v dobrom slova zmysle, alebo dojem z nej pokazí.

Plastové okná bielej farby sú takmer všade. Nejde o trochu neoriginálne rozhodnutie?

Plastové okná sa vďaka svojej relatívne nízkej cene a dobrým vlastnostiam tešia veľkej popularite a stále sú u nás najviac žiadané. Biela farba sa niekomu môže zdať nudná, ale pravdou je, že ide o klasiku, ktorou nič nepokazíte. Práve naopak. Biela pôsobí čisto a uhladene.

Z roka na rok ale rastie aj dopyt po farebných dekoroch. Dekory dreva sú častou voľbou. Ponúka sa vám široká škála odtieňov, od tých najsvetlejších, akými sú smrek či breza, až po tie najtmavšie odtiene čerešňového alebo orechového dreva. Ak je prevedenie okna kvalitné, bude od pravého dreva na nerozoznanie.

V posledných rokoch ľudia siahajú aj po sivých prevedeniach. Okná v antracitovej či dymovej šedi totiž skvelo imitujú hliník.

Aké farby okien sa hodia interiéru tak, aby sa nebili s dekoráciami a nábytkom?

Nie je nezvyčajné, že ľudia volia farebný dekor len z vonkajšej strany a vo vnútri ponechajú bielu. Tá sa totiž jednoducho kombinuje s doplnkami. Výhoda klasickej bielej spočíva v tom, že ak sa rozhodnete nábytok aj dekorácie po niekoľkých rokoch vymeniť, nemusíte riešiť ich zladenosť s oknami.

Na druhej strane, farebné okná sa môžu stať dominantou miestnosti. Extravagantnejšie odtiene doplní pohovka alebo koberec v rovnakej farbe. Dekor dreva zas nábytok rovnakého dizajnu. Farebne zladiť okná s nábytkom však nie je nič náročné. Vyberte si komodu do spálne, skriňu, či kuchynský stôl, ktorý sa bude s výraznejšími oknami príjemne dopĺňať a prineste si tak harmóniu a farebný súlad do každej miestnosti.

Aký tvar okien je v ponuke?

Hoci je farebnosť dôležitejšia, istá pozornosť sa venuje aj tvaru profilov. Môžete si vybrať oblé profily namiesto tých hranatých. Tvar hrá väčšiu rolu pri oknách s AluClip, ktoré sú o niečo drahšie. Z vonkajšku je na okno totiž pripevnené hliníkové opláštenie.

232 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page